Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Вищий адміністративний суд України звернувся до Президента України Петра Порошенка з проханням застосувати вето щодо ухваленого 2 червня 2016 р. Закону «Про судоустрій і статус суддів». На думку суддів, Закон частково не відповідає вимогам Конституції.
Так, як повідомляє "ЗіБ" з посиланням на ВАСУ, Закончастково не відповідає вимогам статей 1 і 8 Конституції України, згідно з якими Україна є правовою державою, де визнається і діє принцип верховенства права, елементом якого є принцип правової визначеності.
Зокрема, ч.5 статті 125 Закону щодо змін до Конституції України в частині правосуддя передбачається, що з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди. "Але цю статтю повністю проігноровано Законом «Про судоустрій і статус суддів», а також не взято до уваги рекомендації, які 23 жовтня 2015 року ухвалила Європейська комісія «За демократію через право» (Венеціанська комісія), якими визнається існування адміністративних судів як автономної судової системи" - відзначається у листі до Президента.
Очолювати вертикаль адміністративних судів, зауважують у ВАСУ, повинен лише єдиний, не підпорядкований нікому Вищий адміністративний суд України, який організаційно, юридично і процесуально буде повністю самостійним і незалежним.
Звернули увагу в ВАСУ і на передбачені Законом нові вищі спеціалізовані суди - Вищий суд з питань інтелектуальної власності та Вищий антикорупційний суд. Такий перелік вищих спеціалізованих судів у ВАСУ назвали невиправданим з точки зору фінансових витрат для забезпечення діяльності такого суду та одночасно з точки зору навантаження на суддю.
Окрім того, ВАСУ має зауваження до переліку відомостей, які повинен зазначати суддя у декларації родинних зв’язків судді. Судді зауважують - не враховано ситуацію, коли родичі не бажають надавати відомості про себе або перебувають із суддею у неприязних стосунках.
З урахуванням викладеного Вищий адмінсуд стверджує, що цей Закон спрямований на руйнацію системи адміністративного судочинства, є Законом із високою часткою корупційної складової і призведе до ліквідації інституту незалежності суддів, неможливості здійснення ефективного судового захисту прав громадян та юридичних осіб.
Зауважимо, наразі Президенту ще не передали на підпис новий Закон про судоустрій. Спочатку у ВР мають розглянути проекти постанов щодо скасування рішення парламенту про ухвалення відповідного Закону.
Згідно інформації, що розміщена 13.06.2016р. на сайтіzib.com.ua
(http://zib.com.ua/ua/124154-suddi_prosyat_poroshenka_vetuvati_zakon_pro_sudoustriy_-_zve.html)