Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЗАТВЕРДЖУЮ:
В.О.Голови Семенівського районного
суду Чернігівської області
_______________ В. В. Попович
ПОЛОЖЕННЯ
про порядок акредитації журналістів, інших творчих та технічних працівників засобів масової інформації, а також незалежних журналістів та технічних працівників при Семенівському районному суді Чернігівської області
1. Загальні положення
1.1. Положення складено відповідно до Законів України «Про інформацію», «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», «Про телебачення і радіомовлення», «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації». Положення не може бути використано для введення цензури, іншого утиску свободи журналістів, інших творчих та технічних працівників засобів масової інформації (далі ЗМІ)., а також незалежних журналістів і технічних працівників.
1.2. Акредитація - це реєстрація працівників ЗМІ, незалежних журналістів і технічних працівників (далі – Акредитовані особи) при Семенівському районному суді( далі - суд). Право на акредитацію мають: українські засоби масової інформації, зареєстровані відповідно до чинного законодавства України, Інтернет-видання, незалежні журналісти та технічні працівники, а також іноземні кореспонденти та представники іноземних засобів масової інформації, акредитовані Міністерством закордонних справ України.
1.3. Акредитація при Семенівському районному суді здійснюється на добровільній основі та передбачає добросовісне виконання Акредитованими особами їх професійних обов'язків з дотриманням вимог Конституції, законів України, інших нормативно-правових актів, норм професійної етики та моральних засад суспільства.
2. Мета та завдання акредитації.
2.1. Акредитація представників ЗМІ, незалежних журналістів і технічних працівників в Семенівському районному суді проводиться з метою створення сприятливих умов для здійснення професійної діяльності Акредитованих осіб, забезпечення права кожного на інформацію, всебічного й об'єктивного висвітлення діяльності Семенівського районного суду, Голови суду, суддів та керівника аппарату суду.
3. Порядок акредитації.
3.1 Акредитація працівників засобів масової інформації може бути постійною або спеціальною.
Постійна акредитація надається працівникам засобів масової інформації протягом календарного року і закінчується 31 грудня поточного року.
Спеціальна акредитація надається працівникам засобів масової інформації на період висвітлення ними окремих подій, що відбуваються у суді, брифінгів, прес-конференцій для ЗМІ, інших засідань, семінарів, нарад, конференцій з огляду на публічну зацікавленість в оприлюдненні інформації щодо зазначених подій.
3.2. Організація взаємодії Семенівського районного суду зі ЗМІ, в тому числі акредитація незалежних журналістів і технічних працівників, здійснюється контактною особою для ЗМІ від Семенівського районного суду, яким згідно наказу суду є заступник керівника апарату суду Семенівського районного суду .
3.3. Заявка на акредитацію чи додаткову акредитацію подається заступнику керівника а\с на офіційному бланку ЗМІ за підписом керівника редакції друкованого ЗМІ (керівника телерадіоорганізації, інформаційного агентства, Інтернет-видання) та засвідчується печаткою ЗМІ. Заявка на акредитацію незалежних журналістів та технічних працівників подається ними особисто.
3.4. У заявці на акредитацію чи додаткову акредитацію вказуються:
- Повна назва ЗМІ, тираж, періодичність, регіон розповсюдження, поштова та електронна адреси редакції, номери телефонів і факсів редакції.
- Прізвище, ім'я, по батькові головного редактора ЗМІ.
- Прізвище, ім’я, по батькові працівників засобу масової інформації (незалежних журналістів та технічних працівників), акредитація яких запитується, та їхня належність до творчих або технічних працівників (наприклад, журналіст, оператор, фотокореспондент).
- Поштова адреса (для незалежних журналістів та технічних працівників), номер контактного телефону, електронна адреса особи, акредитація якої запитується.
- Строк запитуваної акредитації.
- Дві фотографії кожного представника ЗМІ, незалежного журналістів і технічного працівника, які користуватимуться індивідуальними акредитаційними посвідченнями.
3.5. У разі неподання окремих документів (подання документів, що не містять необхідних даних) відповідно до пункту 3.3. та 3.4. цього Положення, заступник керівника а\с повідомляє про це заявника та зупиняє розгляд заяви про акредитацію. Розгляд заяви про акредитацію поновлюється після подання всіх документів (документів, що містять усі необхідні дані) відповідно до цього Положення.
3.7. У разі втрати або пошкодження акредитаційного посвідчення Акредитовані особи зобов'язані у письмовій формі повідомити заступника керівника а\с про це. Водночас, у зв'язку з цим вони можуть звернутись до керівника апарату Семенівського районного суду з поданням про поновлення акредитаційного посвідчення.
3.8. У разі звільнення журналіста чи технічного працівника ЗМІ, який користувався акредитаційним посвідченням, керівник відповідного ЗМІ у триденний строк зобов'язаний повідомити про це заступника керівника а\с або керівника апарату суду. При цьому відповідне акредитаційне посвідчення анулюється, після чого керівник відповідного ЗМІ може звернутись до Семенівського районного суду із заявою про видачу акредитаційного посвідчення іншому працівнику ЗМІ.
Заступник керівника апарату Семенівського районного суду зобов'язаний невідкладно письмово повідомити черговому охорони суду про анулювання акредитаційного посвідчення журналіста або технічного працівника відповідного ЗМІ .
3.9. Питання про видачу нового акредитаційного посвідчення у цьому випадку розглядається протягом 10 днів від дня надходження відповідної заяви.
3.10. Проведення акредитації, зберігання та підготовка матеріалів представників ЗМІ для видачі акредитаційних посвідчень здійснюється заступником керівника апарату суду.
Остаточне рішення про надання представнику ЗМІ статусу акредитованого при Семенівському районному суду приймає голова суду.
3.11. Посвідчення про акредитацію видається заступником керівника апарату суду особисто представнику ЗМІ, незалежному журналісту і технічному працівнику під підпис в книзі обліку акредитаційних посвідчень.
4. Права і обов'язки акредитованих осіб.
4.1. Акредитовані при Семенівському районному суду працівники ЗМІ журналісти та технічні працівники мають право:
- при пред'явленні акредитаційного посвідчення і посвідчення, що підтверджує приналежність до вказаного ЗМІ (документа, що посвідчує особу для незалежних журналістів та технічних працівників) відповідно до внутрішнього трудового розпорядку суду (а саме : понеділок - четвер з 8.00 до 17.00 та п'ятниця з 8.00 до 15.45) проходити до приміщення суду;
- бути присутніми на заходах суду, за винятком випадків, коли прийнято рішення про проведення закритого заходу;
- відвідувати судові засідання та відділи суду, згідно з попередньо наданим дозволом;
- на вільне та безоплатне отримання, використання та поширення інформації;
Інформування акредитованих представників ЗМІ про заходи, які проводитиме Семенівський районний суд (збори, прес-конференції, зустрічі, семінари тощо), відбуватиметься шляхом завчасного розміщення на офіційному веб-сайті суду прес-анонсів.
Під час проведення певного заходу в приміщенні суду одночасно може бути допущено не більше двох акредитованих осіб від однієї телерадіоорганізації, друкованого ЗМІ та інтернет-видання. Це правило не поширюється на випадки, коли місце проведення заходу дозволяє розмістити більшу кількість акредитованих осіб та проводиться спеціально для ЗМІ.
Акредитовані представники ЗМІ, присутні на відкритому судовому засіданні, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби відповідно до законодавства України.
Проведення в залі судових засідань фото- і кінозйомки, теле-, відео-, звукозапису із застосуванням відповідної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускається на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, крім тих, які є суб'єктами владних повноважень.
Клопотання про проведення в залі судових засідань фото- і кінозйомки, теле-, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню акредитованими особами подається завчасно до канцелярії суду на ім’я головуючого судді у справі.
Для здійснення прямої радіо- чи телетрансляції судового засідання представниками ЗМІ потрібно не менше ніж за добу звернутися до адміністрації суду ( Голови суду, керівника апарату) з заявою про надання дозволу на встановлення спеціального обладнання у приміщенні суду.
4.2. Акредитовані при Семенівському районному суді особи зобов'язані:
- дотримуватись чинного законодавства України про інформацію та ЗМІ, цього Положення, внутрішнього розпорядку та правил поведінки, визначених регламентами заходів, що проводяться, порядку організації та проведення персональних зустрічей і бесід з працівниками суду;
- надавати тільки об'єктивну інформацію;
- утримуватися від порушення цілісності інформації, розповсюдження окремих положень документа, якщо тим самим порушується смислове значення інформації, або офіційного документа, невірно його тлумачити;
- не втручатися в хід заходу, на освітлення якого він запрошений, якщо тільки він не організований спеціально для представників ЗМІ.
- прибути на захід вчасно або заздалегідь (у разі невчасного прибуття представник ЗМІ усувається від участі у висвітленні заходу, що проводиться);
- проводити відеозйомку під час проведення заходів з певних місць, що вказуються організаторами.
Акредитовані особи, присутні на судовому засіданні, повинні дотримуватися загальних правил поведінки у судовому засіданні, вимог процесуального законодавства, виконувати вказівки головуючого судді та судового розпорядника, не порушувати права інших осіб, не заважати здійснювати правосуддя.
5. Пропуск до приміщення суду, участь у судових засіданнях
5.1 Пропуск у приміщення суду працівників засобів масової інформації визначається Правилами пропуску осіб до приміщення судів та на їх територію транспортних засобів, з метою підтримання громадського порядку в судах, припинення проявів неповаги до суду, а також охорони приміщень судів, виконання функцій щодо державного захисту суддів, працівників суду, забезпечення безпеки учасників судового процесу.
5.2 Перепускний режим у приміщення суду здійснюється спеціальним підрозділом судової міліції „Грифон" при ГУ МВС України в Чернігівській області, який забезпечує охорону громадського порядку в приміщенні суду.
Пропуск осіб у приміщення суду здійснюється в робочі дні згідно зі встановленим у суді розпорядком роботи: початок роботи - 8.00, перерва з 13.00 до 13.48, закінчення роботи 17.00. За 15 хвилин до перерви на обід і за 30 хвилин до закінчення робочого дня співробітники міліції припиняють вхід відвідувачів в будівлю суду.
5.3 Працівники засобів масової інформації пропускаються за пред'явленням документа, що засвідчує особу. Дані про осіб, які прибули до приміщень судів, заносяться працівниками судової міліції у журнал відвідувачів.
5.4 Працівники засобів масової інформації пропускаються до суду для участі в брифінгах, прес-конференціях для ЗМІ, інших засіданнях, семінарах, нарадах, конференціях, про які їм повідомлено і до яких вони запрошені.
Працівники засобів масової інформації не мають права відвідувати кабінети суддів, помічників суддів, працівників апарату суду, службові та господарчі приміщення.
5.5 Перепустка до приміщення суду працівника засобу масової інформації, акредитованого в суді виготовляється у вигляді картки, на який розміщуються наступний текст( додаток 1).
6. Припинення акредитації.
6.1. Припинення акредитації відбувається:
- при припиненні діяльності ЗМІ;
- у випадку, якщо ЗМІ, яке клопотало про акредитацію журналіста, протягом трьох місяців з дня акредитації не висвітлювало
діяльність суду.
6.2. Акредитовані особи можуть бути позбавлені акредитації у разі порушення ними: законів України, у тому числі тих, що регулюють діяльність ЗМІ; порядку допуску до приміщень суду; умов і загального режиму (регламенту) роботи суду та встановленого у суді порядку доступу до інформації та документів і технічних засобів; вимог професійної етики.
6.3. Ініціювати процедуру позбавлення акредитації ЗМІ, незалежних журналістів та технічних представників має право керівник апарату на підставі обґрунтованого подання прес-секретаря суду. Письмове повідомлення, в якому зазначаються підстави позбавлення акредитації, підписується головою суду і надсилається до ЗМІ, незалежному журналісту і технічному працівнику який подавав відповідну заявку на акредитацію.
6.4. Відмова в акредитації, позбавлення акредитації, а також порушення прав акредитованих осіб можуть бути оскаржені відповідно до чинного законодавства України.